Plašāk par Viza Oil Group linsēklu eļļu
Visa Oil Group izgatavotā linsēklu eļļa tiek iegūta izmantojot īpašu tehnoloģiju – aukstās spiedes metodi, – linu sēklas tiek izspiestas stingri ievērojot zemu 40 līdz 45 C grādu temperatūru, un tādējādi visas bioloģiski aktīvās vielas, vitamīni, fosfolipīdi, nepiesātinātās taukskābes saglabā savu struktūru un funkcijas. Linsēklu eļļu nav ieteicams termiski apstrādāt. Izmantojot karsto eļļas ieguves metodi, sēklas vispirms karsēja un pēc tam izspieda pie augstas temperatūras. Šī metode ļāva iegūt daudz eļļas, tās garša un smarža līdzinājās nerafinētas saulespuķu eļļas garšai un smaržai. Taču šādi iegūta eļļa zaudēja pašas vērtīgākās ārstnieciskās sastāvdaļas, proti, polinepiesātinātās taukskābes omega-3 un omega-6.
Tā kā šīs taukskābes cilvēka organismā nesintezējas, tās tika nodēvētas par neaizstājamām (to kopīgais nosaukums – vitamīns F). Cilvēka organismā šīm taukskābēm ir jābūt sabalansētā daudzumā, jo, kā liecina zinātnieku pētījumu rezultāti, tas ir nepieciešams normālai vielmaiņai. Jāņem vērā, ka omega-6 ir arī citu eļļu sastāvā, piemēram, saulespuķu, sojas, rapšu, sinepju un olīveļļā (nedaudz). Savukārt omega-3 pietiekamā daudzumā ir tikai zivju eļļā un pats galvenais – linsēklu eļļā, kurā omega-3 ir divreiz vairāk nekā zivju eļļā.
Var apgalvot, ka linsēklu eļļa ir dzīvs produkts, tādēļ tā jāsargā no tiešiem saules stariem un augstas temperatūras. Eļļa jāglabā tumšās stikla pudelēs, bet pēc pudeles atvēršanas – vēsā vietā, lai tā nezaudētu savas vērtīgās īpašības.
Linsēklu eļļas galvenā vērtība ir nepiesātinātās taukskābes, kuru šajā eļļā ir vairāk nekā jebkurā citā augu valsts eļļā. Tā satur vairāk nekā 60 % alfa linolīnskābes (jeb kā to dēvē speciālisti – omega-3) un vairāk nekā 15 % linolīnskābes (omega-6).
Mūsdienu zinātniskie pētījumi apliecina nepiesātināto taukskābju omega-3 un omega-6 efektivitāti dažādu slimību, piemēram, aterosklerozes, insulta, sirds išēmiskās slimības, cukura diabēta un daudzu citu ārstēšanā, kā arī to profilaksē.
Ir vispārzināms fakts, ka insults (asinsizplūdums galvas smadzenēs) cilvēkus piemeklē aizvien biežāk, un tā sekas ir nāve vai smaga invaliditāte. 1995. gadā veikto pētījumu rezultāti pierādīja, ka tie, kuru uzturā un tātad arī asins sastāvā ir augsts omega-3 līmenis, ir par 37 % mazāk pakļauti insulta riskam tādēļ, ka omega-3 novērš šūnu salipšanu asinīs un bīstamu sabiezējumu veidošanos, kuri bloķē asins plūsmu un izraisa asinsvadu plīsumu smadzenēs.
Ne mazāk izplatīta ir sirds išēmiskā slimība, kas saistīta ar sirds koronāro asinsvadu sašaurināšanos. Arī šīs saslimšanas cēlonis parasti ir ateroskleroze. Tā kā omega-3 un omega-6 novērš tauku nogulšņu pielipšanu pie asinsvadu sieniņām, tad lietojot linsēklu eļļu uzturā katru dienu tiek veicināta sirdslēkmju profilakse, jo, samazinoties asins sabiezēšanai un normalizējoties tauku līmenim asinīs, samazinās sirds slodze, kā arī arteriālais spiediens.
Pētījumu rezultāti liecina, ka pastāv acīm redzama saikne starp omega-3 lietošanu un saslimšanas ar taisnās zarnas vēzi un krūts vēži biežumu. Ir konstatēts, ka ja cilvēki omega-3 uzturā ir lietojuši pietiekamā daudzumā, saslimstības iespēja ir mazinājusies.
Viena no smagākajām slimībām mūsdienās ir cukura diabēts. Tā ārstēšanas pamatā ir diēta, kas ierobežo tauku un cukura lietošanu. Šo slimnieku uzturā priekšroka ir jādod nepiesātināto taukskābju, piemēram, linsēklu eļļas izmantošanai. Diabēta slimniekiem, kuri regulāri lieto linsēklu eļļu, retāk izpaužas diabētiķiem raksturīgās neiropātijas attīstības pazīmes. Tādēļ šī eļļa pirmām kārtām ir tik nepieciešama šiem slimniekiem.
Ir milzum daudz saslimšanu, kuru ārstēšanā organismam ir nepieciešama linsēklu eļļa un tās sastāvā esošā omega-3. Jo īpaši tas ir svarīgi sieviešu slimību ārstēšanā. Jau minēta ir linsēklu eļļas efektivitāte krūts vēža profilaksē, tās izmantošana atvieglina arī ar pirmsmenstruālo sindromu un menopauzi saistītās veselības problēmas, uzlabo ādas un matu kvalitāti, sekmē bojātu audu reģenerāciju.
Ne mazums sieviešu ir aizrāvušās ar dažādām diētām, cenšas izvairīties no taukvielu lietošanas, taču nereti tas nedod iecerētos rezultātus tāpēc, ka taukvielu ierobežošana vēl neatrisina ar vielmaiņu saistītās problēmas. Ir jāsabalansē to uzņemšana, turklāt priekšroku dodot nepiesātinātiem taukiem.
Tāpat linsēklu eļļu ir būtiski lietot veģetāriešiem un cilvēkiem, kas uzturā nelieto zivis, kuras ir bagātas ar nepiesātinātajām taukskābēm. Pie tam, linsēklu eļļā šo taukskābju ir divreiz vairāk nekā zivju eļļā. Savukārt citos produktos omega-3 praktiski nav sastopams.
Linsēklu eļļu ieteicams lietot dažādos salātos un vinegretos, to var pievienot krējumam, majonēzei un mērcēm. Šo eļļu var lietot dažādu putnu aizdaram, pievienot kartupeļiem un citiem ēdieniem. Ļoti vērtīgi ir lietot linsēklu eļļu kopā ar biezpienu un zaļumiem.
Tātad, pēc aukstās spiedes tehnoloģijas iegūtajai linsēklu eļļai ir noteikti jābūt mūsu uzturā, jo tā satur omega-3 un omega-6 tādā daudzumā, kāds nav nevienā citā produktā.
Viena līdz divas ēdamkarotes eļļas dienā nodrošina organismam nepieciešamo taukskābju daudzumu diennaktī, kas ir ļoti svarīgi daudzu slimību profilaksei.
Ārstnieciskā nolūkā linsēklu eļļu lieto divas līdz trīs reizes dienā pa vienai līdz divām ēdamkarotēm. Ārstēšanās kursa ilgums – ne mazāk kā trīs-četri mēneši.